Szükséged van fehérjeporra vagy sem?
- vitalfie24
- May 9, 2017
- 2 min read
Mostanában egyre több helyen hallani, hogy fogyassz edzések után fehérje turmixot, egészítsd ki étkezésedet megfelelő minőségű és mennyiségű tejsavófehérjével, esetleg helyettesíts vele egy étkezést. Vajon tényleg szükséges és egészséges?
Kiknek ajánlott fogyasztásuk?
Mi az a fehérjepor?
A legfinomabb és legelterjedtebb fehérjepor tejből készül. Teljesen véletlenül fedezték fel a sajtgyártás során, hogy milyen értékes, magas fehérjetartalmú savó keletkezik ekkor.
A tejsavófehérje könnyen és gyorsan oldódik, tejes állagú protein, így nagy népszerűségnek örvend. Megfelelő ár-érték arányban már találni jó minőségű tejsavófehérjéket, az összetételt kell mindig megnézni, így könnyen ki tudjuk választani a számunkra megfelelőt. Fontos mutatószám a 100 g-ban lévő tápérték adat, ebből állapíthatjuk meg, hogy valójában hány g fehérjét tartalmaz fehérjeporunk.
Teljes értékű fehérje, esszenciális aminosavakat is tartalmaz, amelyeket máskülönben nagyon nehéz szervezetünkbe juttatni.
Ha azt a feliratot látod fehérjeporod dobozán: "proprietary blends" of whey proteins, akkor azt inkább ne vedd meg. Ez a jelölés sajnos arra szolgál, hogy elrejtse a fehérje minőségét az adott termékben. Előfordulnak olyan termékek is, amelyek mindössze 10%-nyi fehérjét tartalmaznak. :(
A tejsavófehérjék három fő formában vannak jelen a piacon:
- whey protein koncentrátum
- whey protein izolátum
- whey protein hidrolizátum
1. A tejsavó fehérje koncentrátumok általában 70-80% körüli fehérjetartalommal rendelkeznek, finom krémes, tejre hasonlító ízük van. Rengeteg ízvilágban megtalálod a piacon, kedvedre válogathatsz. Hobby sportolóknak, aktív életmódot folytatóknak bőven elegendő ez a terméktípus, a formás, tónusos alak eléréséhez. Diétázóknak is ajánlott, hiszen fogyókúra esetén először izomból fogyunk, így pótolni kell a napi fehérjeszükségletet, étrendből pedig igen nehéz és egy idő után valljuk be elég unalmas tud lenni a rengeteg túró, csirkemell stb.
2. A fehérje izolátumok jóval kevesebb zsírt tartalmaznak, laktózmentesek, mivel ezt a gyártás során eltávolítják, tehát laktózérzékenyek számára mindenképpen ez az ideális forma. Fehérjetartalma 80-90% körül van, de találni a kereskedelemben 95% arányút is. Ezt általában a profi sportolók, versenyre készülők használják, számukra fontos a jelentős szálkásítás, szénhidrátmentesség.
3. A fehérje hidrolizátum előemésztett és részlegesen hidrolizált fehérjepor. Az előemésztés révén könnyebb felszívódásuk, ezért áruk is magasabb. Kevésbé allergének, mint a többi fehérjefajta.
A fehérjéknek egészségmegóvó szerepük is van, hozzájárulnak a normál csontozat és izomtömeg fenntartáshoz, ezért kortól, nemtől, testsúlytól és aktivitástól függetlenül hasznos fogyasztásuk.
- tinédzsereknek a növekedési időszakban több fehérjére van szükségük
- aktív életet élők számára is fontos, a szép, tónusos test kialakítása miatt
- idősebb korban csontritkulás megelőzésére, izomtömeg fenntartására
- keményebb edzések esetén, intenzív testmozgás
- regeneráció időszaka lerövidül
- sérülés utáni lábadozás időszakának felgyorsítására
- vegetáriánusok számára ideális megoldás a fehérjeszükséglet fedezésére
Mennyi fehérjére van szükséged egy nap? Mennyit fogyassz belőle?
- Egy átlagos felnőttnek 0,8 g fehérje/kg/nap az ideális mennyiség
Pl. egy 60 kg-os nőnek 60x0,8 g fehérje= 48 g fehérjebevitel szükséges naponta.
- Hobby sportolók számára ez az érték 1,1 - 1,4 g fehérje/kg/nap
- Élsportolóknak, állóképességet javító edzések után: 1,4 - 2 g fehérje/kg/nap
- Azoknak, akik izmot szeretnének építeni: 1,5 - 2 g fehérje/kg/nap
Ha a szükséges mennyiségnél kevesebbet viszel be, akkor a várt eredmény sajnos el fog maradni. Kerek popsi, kockahas 70%-ban az étrenden múlik!

Comments